Het kabinet nam in 2009 een principebesluit over de groei van Almere: naast 60.000 nieuwe woningen, komt er ook een goede ontsluiting en een toekomstbestendig ecologisch systeem in het IJmeer en Markermeer. De plannen worden vastgelegd in een Rijksstructuurvisie. Het opgestelde MER richt zich vooral op de infrastructuur. De Commissie vindt dat de milieueffecten van een keuze voor een nieuwe brug of tunnel tussen Amsterdam en Almere goed zijn beschreven.
Hoofdpunten uit het advies
Toetsingsadvies (2013)
In het kader van een pilot procesgericht adviseren heeft de Commissie concepten van rapporten getoetst en een tussentijds toetsingsadvies uitgebracht. Zo kon het advies van de Commissie meewegen bij de bestuurlijke standpuntbepaling die voorafging aan het opstellen van de Structuurvisie.
Nu bij de ter visie legging van de Structuurvisie heeft de Commissie gekeken wat met haar aanbevelingen is gedaan. De conclusie is dat deze afdoende in de definitieve rapporten zijn verwerkt, waarmee het eindoordeel van de Commissie positief is.
Uit de Ontwerp-Structuurvisie blijkt overigens dat een besluit over een nieuwe brug of tunnel pas valt als er in Almere ten minste 25.000 nieuwe woningen zijn gebouwd en er zicht is op afronding van de tweede fase van Amsterdam IJburg.
Tussentijds toetsingsadvies (2012)
Het MER en bijbehorende stukken bieden voldoende informatie om een keuze te maken of en welke infrastructuur tussen Amsterdam en Almere in de toekomst aangelegd zou moeten worden. De beschikbare informatie geeft het volgende beeld:
- Een nieuwe verbinding tussen Amsterdam en Almere leidt tot negatieve gevolgen voor het milieu, vooral voor natuur, geluid en landschap/cultuurhistorie.
- Uit de opgestelde kostenbatenanalyse blijkt dat een nieuwe verbinding onvoldoende (economische) waarde toevoegt. Investeringen in verbetering van het openbaar vervoer in Almere zelf (alternatief Hollandse Brug) kunnen wel leiden tot een positief kosten-batensaldo.
- Concrete maatregelen waarmee de ambitie wordt ingevuld om Almere uit te laten groeien tot een complete en evenwichtige stad moeten nog (verder) worden uitgewerkt.
- Voorafgaand aan de bouw van de geplande 60.000 nieuwe woningen en nieuwe infrastructuur zijn forse investeringen nodig in de natuur van het IJmeer en Markermeer.
Advies reikwijdte en detailniveau (2011)
De Commissie vond de volgende punten in het MER het belangrijkst: