De gemeente Cuijk wil in het landbouwontwikkelingsgebied De Ass nabij Haps de nieuwvestiging van twee agrarisch ondernemers mogelijk maken. Het betreft bedrijven die verplaatst worden vanuit het extensiveringsgebied rondom de kern van Haps. Om de verplaatsing planologisch mogelijk te maken wordt een nieuw bestemmingsplan opgesteld. Omdat dit bestemmingsplan kaderstellend is voor mogelijke toekomstige m.e.r.-plichtige besluiten en omdat mogelijk significant negatieve gevolgen zouden kunnen optreden voor Natura 2000, voert de gemeente voor dit voornemen een plan-m.e.r. uit.
Hoofdpunten uit het advies
Bij de toetsing van het MER constateerde de Commissie dat daarin essentiële informatie voor de besluitvorming ontbrak. Daarop is een aanvulling op het MER opgesteld, die de Commissie heeft betrokken bij haar oordeel. Het MER en de aanvulling tezamen geven volgens de Commissie voldoende milieuinformatie voor de besluitvorming, maar de uitgangspunten voor de passende beoordeling zijn volgens de Commissie gedeeltelijk onjuist.
De Commissie constateert dat uit de passende beoordeling blijkt dat, wanneer de maximale planologische ruimte in het bestemmingsplan wordt benut, aantasting van de natuurlijke kenmerken in het Natura 2000-gebied de Oeffelter Meent niet is uit te sluiten.
Uit het MER en de aanvulling blijkt verder dat:
- bij de maximale variant sprake is van overschrijding van geurnormen;
- de gezondheidseffecten in het geheel positief uit vallen, maar door uitbreiding van de locatie Steenakkerstraat 19 zal lokaal een verslechtering optreden ten opzichte van de huidige situatie.
De Commissie adviseerde bij de besluitvorming rekening te houden met de feitelijk beschikbare milieuruimte voor geurhinder.